Mostar, 5. travnja 2025. (Marijana Tomašević / grobljemira.info) – Hrvatsko žrtvoslovno društvo je već tradicionalno u suradnji s Pododjelom za Drugi svjetski rat i poraće Hrvatskog narodnog sabora Bosne i Hercegovine i ove godine organiziralo hodočašće “Stopama uporno prešućivanih hrvatskih žrtava četrdesetih godina 20. stoljeća”. Na poseban način ove godine se obilježila i 80. obljetnica Bleiburške tragedije i Križnog puta hrvatskog naroda.
Ovom prigodom položen je vijenac i upaljene su svijeće kod spomenika žrtvama u Ljubuškom, gdje su vijenac zajednički položili predsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva Ante Beljo, Vesna Slobođan i Goran Bezer, a nakon njih svijeće su zapalili predstavnici organizatora i grada Ljubuškog.
Memorijalnoj svečanosti zbog ranije preuzetih obveza nisu mogli nazočiti gradonačelnik Vedran Markotić i predsjednik Gradskog vijeća Tihomir Kvesić, ali su svijeće zapalili njihovi najbliži suradnici.
Nakon polaganja vijenca i paljenja svijeća, nazočne je pozdravila književnica i članica Pododjela i Hrvatskog žrtvoslovnog društva, te dugogodišnja suradnica udruge Bilig iz Ljubuškog gospođa Vesna Slobođan, koja je predvodila prigodnu molitvu, te upoznala sve s hodočašćem i programom koji će uslijediti.
Predsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva Ante Beljo ukratko je upoznao nazočne o tome zbog čega je važno obilježavati ovakve povijesne istine, a nakon njega se prisutnima obratio i profesor Ante Čuvalo, koji je između ostalog, naglasio kako je u općini Ljubuški tijekom Drugog svjetskog rata i poraća stradalo 10% ukupnog broja stanovništva.
U Čapljini je, uz okupljeni puk i predstavnike gradske vlasti na čelu s gradonačelnicom Ivom Raguž te općinskim povjerenikom Pododjela Bojanom Marijanovićem, izaslanstvo također položilo vijenac i upalilo svijeće uz Spomenik slobode i zid boli na kojem se nalaze imena žrtava proteklih ratova s područja Čapljine. Tijekom Drugoga svjetskog rata u Čapljini je ubijeno 1537 žrtava, a na istom spomeniku nalaze se imena žrtava posljednjeg Obrambeno-domovinskog rata, njih 107 poginulih.
Nakon toga, također na području Čapljine posjećeno je mjesto u Strugama, gdje je 15. travnja 1941. ubijeno 25 civila od strane četničkih odreda koji su se tih dana formirali od redovite srpske vojske nakon sloma Jugoslavije 1941. godine.
Nakon što su se pozdravili s mjesnim pukom koji svake godine dočeka hodočasnike uz kratko druženje uz čašicu osvježenja i razgovora, dalje su se zaputili prema Radimlji, pored grada Stoca, gdje ih je uz okupljeni puk i suradnike dočekao gradonačelnik Stjepan Bošković, zajedno s ministrom za pitanja branitelja HNŽ-a Đurom Prkačinom i mjesnim župnikom don Gordanom Božićem, koji je nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća predvodio molitvu uz koju su se zajednički prisjetili žrtava s ovog područja, ali i svih onih čiji su životi nasilno prekinuti u jamama na Radimlji i oko Stoca, a dovedeni su iz zapadne Hercegovine i šire, jer je poznato kako je zarobljena hrvatska vojska i njihove obitelji nakon Drugoga svjetskog rata u kolonama odvođeni na likvidacije. Jedna od tih krakova Križnog puta završava upravo u Stocu gdje su izvršena masovna ubojstva. Također, spomenuli su se i civilnih žrtava koje su likvidirane s ovog prostora, a s ciljem da se na njihova imanja nasele drugi narodi. O zločinima na ovom području uz gospodina Belju govorio je i publicist i istraživač Stanislav Vukorep, a svim okupljenima se obratio i gradonačelnik Bošković koji se na poseban način zahvalio organizatorima hodočašća. Na kraju se okupljenima obratila i Vesna Slobođan te zahvalila svima koji su na bilo kakav način potpora ovakvim obilježavanjima naglasivši koliko je bitno očuvati tradiciju njegovanja prošlosti.
Na posljednjem mjestu obilaska hodočasnika, u Ilićima, prisjetili su se 15. travnja 1941. kada su četnički odredi ubili osam civila te spalili 138 kuća o čemu je između ostalog uz Antu Belju govorio i mještanin gospodin Niko Lasić, inicijator mnogih sličnih događanja u ovom kraju. U Ilićima je ovim putem najavljena i promocija nove knjige književnice i autorice Anite Martinac. Naslov knjige “Ilićke priče” zasigurno je već mnogima zapeo za uho i probudio znatiželju, kako mještanima Ilića tako i ostaloj mnogobrojnoj publici koja rado čita i prati književni rad Anite Martinac. Promocija će se održati 10. travnja u dvorani osnovne škole u Ilićima.
Vijenac i svijeće u Ilićima su položeni uz spomen ploču koja je uz znak sjećanja na Ilićke žrtve četničkoga zločina postavljena prošle godine. Podsjetimo, tom događaju prošle godine su uz organizatore prisustvovali mnogobrojni mještani naselja, a spomen ploču je otkrio predsjednik Hrvatskog žrtvoslovnog društva Ante Beljo, a u ime provincijala fra Joze Grbeša, u spomen na provincijala Fra Lea Petrovića koji je 13. travnja 1941. godine uhićen upravo u Ilićima, ploču je blagoslovio fra Robert Jolić. Ove godine molitvu za žrtve u Ilićima predvodio je Provincijal fra Jozo Grbeš.
Voditeljica hodočašća Vesna Slobođan se na samom kraju još jednom zahvalila svima te pozvala sve okupljene da se pridruže zajedničkom slavljenju svete mise u 18.00 sati. Sveto misno slavlje u crkvi svetog Petra i Pavla u Mostaru također je predvodio Provincijal Grbeš, a uz hodočasnike nazočio je veliki broj pučana.